“De droge, bruine grasstroken in natuurgebied de Eemerwaard zijn niet alleen het gevolg van de aanhoudende droogte, maar ook van een te intensief maaibeleid”, weet Adriaan Voeten van Werkgroep Eemerwaard in de ochtenduitzending van Eemland1 Actueel.
Volgens Voeten is het verschil goed zichtbaar. Op plekken waar het gras langer mag groeien en waar ook kruiden en wilde bloemen staan, blijft de bodem beter vochtig. “Daar bereikt de zon de grond nauwelijks. Waar het gras heel kort is gemaaid, droogt de bodem veel sneller uit en ontstaan bruine, stoffige stroken. Niet alleen het gras heeft daaronder te lijden. Ook insecten profiteren van hoger gras. Kijk, insecten zoeken, net als mensen, schaduw op als het heet is. Kort gemaaide bermen zijn voor hen een drama.”
Insecten
De werkgroep pleit daarom voor een minder rigide maaibeleid. Bermen hoeven volgens Voeten niet overal kort gemaaid te worden. Alleen op plekken waar dat noodzakelijk is, bijvoorbeeld voor de verkeersveiligheid, kan het gras kort blijven. Op andere locaties is een hoogte van 10 tot 15 centimeter volgens hem al voldoende. Voeten wijst erop dat gemeenten steeds vaker werken met zogenoemd sinusmaaien. “Daarbij wordt niet de hele berm tegelijk gemaaid, maar blijven delen staan. Dat biedt insecten voedsel en beschutting en zorgt ervoor dat kruiden zich beter kunnen ontwikkelen. Het maaisel wordt vervolgens afgevoerd, waardoor de bodem voedselarmer wordt. Juist op die armere grond krijgen bloemen en kruiden meer kans om te groeien.”
Langer
Volgens Voeten gaat het op veel plaatsen al de goede kant op. Hij roept inwoners op om kritisch te kijken naar het maaibeheer in hun eigen omgeving. “Zie je een berm die onnodig kort is gemaaid, bijvoorbeeld achter een heg waar niemand loopt of rijdt? Laat het de gemeente weten. Op veel plekken kan het gras best wat langer blijven staan.” (Bron: Eemland1)



