Over een week starten de scholen in het Eemland weer. Veilig Verkeer Nederland raadt ouders aan de route met brugklassers te oefenen, het liefst op een degelijke en vooral veilige fiets. Een fatbike vinden ze ‘een verkapte brommer’. Toch kunnen scholen de gevaarlijke fatbikes niet weren of verbieden. Wel zijn ze inmiddels uitgesloten van het verkeersexamen.
De tijd van de drukke ochtendspits met (e-)fietsen, fatbikes, scooters en auto’s breekt weer aan. Rondom middelbare scholen als het Griftland College in Soest en het Baarnsch Lyceum in Baarn is het ’s morgens een drukte van belang met duizenden scholieren en hun vervoermiddel. Van alle nieuwe brugklassers zal een aantal met hun fatbike naar school komen. ”Wij hebben geen speciaal beleid voor fatbikes,” laat een medewerker van het Griftland College weten.
Orde-maatregel
De fatbikes mogen gewoon het schoolterrein op. “Ze mogen rustig het terrein op en af en ze hebben een speciale parkeerplek op de parkeerplaats. Dat is eigenlijk alles.” De enige orde-maatregel die de school heeft is dat er bij de start van de schooldag wel altijd conciërges buiten staan om alles in goede banen te leiden.
Verkapte brommer
Er klinkt steeds vaker kritiek op de snelle fatbikes. Ze zijn gevaarlijk en worden vaak opgevoerd. Al sinds 2024 mogen leerlingen uit groep 7 en 8 niet meer op een fatbike hun verkeersexamen doen. Veilig Verkeer Nederland vindt fatbikes geen fiets maar ‘een verkapte brommer’. In de Tweede Kamer is een wetgeving in de maak die in 2027 de helmplicht voor fatbikes wil invoeren.
Route oefenen
Veilig Verkeer Nederland roept ouders op om brugklassers voor te bereiden op hun dagelijkse fietstocht naar school. “Je kunt als ouder straks niet naast je kind fietsen, maar je kunt wel zorgen dat het die eerste rit goed voorbereid maakt,” aldus Veilig Verkeer Nederland. “Een paar keer samen de route oefenen, de fiets controleren en afspraken maken over afleiding onderweg kosten weinig tijd, maar geven je kind de bagage om zelfstandig en met vertrouwen op pad te gaan.” (Bron: Eemland1)
