‘Tegen Zweden zijn ‘we’ niet verder gekomen dan 0-0’

Voetbalstatisticus Ramon Wernsen heeft stevige kritiek geuit op de tactische keuzes van bondscoach Ronald Koeman tijdens het gelijkspel van Oranje tegen Japan. Voor Eemland1 blikte hij terug op de wedstrijd en waarschuwde hij voor de gevolgen van een te defensieve aanpak.

Volgens Wernsen, die elke woensdagochtend wordt ingebeld in de radio-uitzending Eemland 1 Actueel, veranderde het duel na de wissels van Koeman. “Koeman haalde na zeventig minuten alle snelheid voorin naar de kant. Dat zorgde ervoor dat Nederland in de verdediging kwam.” Daarbij verwees hij naar de bekende voetbalfilosofie van Johan Cruijff. “Inderdaad is aanvallen nog altijd de beste verdediging.”

Robben

De statisticus zag duidelijke parallellen met een historisch Nederlands voetbalmoment tijdens het EK van 2004. „Destijds wisselde bondscoach Dick Advocaat aanvaller Arjen Robben voor een verdedigende middenvelder in de wedstrijd tegen Tsjechië. Nederland stond met 2-1 voor en verloor die wedstrijd uiteindelijk nog met 3-2. Daar moest ik direct aan denken.”

Lastige wedstrijd

Hoewel Nederland uiteindelijk genoegen moest nemen met een 2-2 gelijkspel, plaatst Wernsen het resultaat ook in perspectief. “Japan heeft recent zowel van Engeland als Brazilië gewonnen. Een overwinning was mooier geweest, maar ik denk dat iedereen kan leven met 2-2.” Vooruitkijkend naar het duel met Zweden verwacht hij een lastige wedstrijd. Historisch gezien zijn ontmoetingen tussen beide landen vaak doelpuntarm. “Op een WK speelden Nederland en Zweden één keer tegen elkaar, in 1974. Dat werd 0-0. Ook op het EK van 2004 eindigde het na verlenging in 0-0.” 

Schriftje

Als fervent liefhebber van voetbalstatistieken volgt Wernsen het wereldkampioenschap op de voet. Van de eerste twintig wedstrijden heeft hij er zeventien volledig bekeken. “Ik zit thuis met een schriftje en maak aantekeningen over de statistieken van de wedstrijd. Ik kijk denk ik op een andere manier naar voetbal dan de meeste mensen.” Ondanks zijn kritiek blijft hij optimistisch. “Laten we hopen dat Koeman geleerd heeft van de afgelopen wedstrijd. Dan moet een overwinning tegen Zweden mogelijk zijn.” (Bron: Eemland1)