Wie komende zondag aanschuift bij de verrassingslunch in Lokaal-O in Baarn, weet vooraf niet precies wat er op het bord komt. Eén ding staat wel vast: er wordt samen gegeten, gepraat en gelachen. Aanstaande zondag organiseren vrijwilligers opnieuw de ontmoetingslunch in het Nutsgebouw aan de Burgemeester Penstraat.
Voor slechts vier euro per persoon krijgen bezoekers een maaltijd voorgeschoteld die door vrijwilligers wordt bereid. Wat het menu precies wordt, blijft tot het moment zelf een verrassing. Maar volgens Yvonne van Kalkeren, oprichtster van Lokaal-O, draait de middag om meer dan alleen eten.
Samen aan tafel
“Het is vooral een gezellige bijeenkomst waar mensen elkaar ontmoeten. Veel bezoekers kennen elkaar vooraf nog niet. Juist door samen aan tafel te zitten, ontstaan er vanzelf gesprekken en nieuwe contacten.” Lokaal-O is een plek waar al langere tijd allerlei activiteiten worden georganiseerd. Nadat het Poortgebouw aan de Kerkstraat moest worden afgebroken, is Lokaal- O naar het Rode Kruisgebouw in de Burgemeester Pennstraat verhuisd. Mensen kunnen er binnenlopen voor een kop koffie, een praatje of om deel te nemen aan een van de activiteiten.
Een kleine stap over de drempel
De verrassingslunch is daar een mooi voorbeeld van. “Je zit gewoon gezellig met elkaar te eten. Daardoor leer je elkaar kennen. Soms komen mensen die eerder al bij een andere activiteit zijn geweest, en zo groeit het contact.” Voor veel mensen is het niet vanzelfsprekend om zomaar ergens binnen te lopen. Zeker wie zich eenzaam voelt, kan een hoge drempel ervaren. Toch blijkt die stap achteraf vaak mee te vallen. Van Kalkeren herinnert zich mensen die eerst voorzichtig kwamen kijken en later vaker terugkwamen. “Soms moet iemand even over die drempel heen. Maar als ze er eenmaal zijn, merken ze dat het helemaal niet eng is.”
Vrijwilligers zijn hard nodig
De lunch kan alleen doorgaan dankzij de inzet van vrijwilligers. Zij helpen met koken, het klaarzetten van de ruimte en het opruimen na afloop. En daar zijn er nog meer van nodig. Wie graag wil helpen, kan contact opnemen via de website van Lokaal-O of op maandagmiddag binnenlopen. “We kunnen de lunch vaker organiseren als er meer vrijwilligers zijn”, aldus Van Kalkeren.
De verrassingslunch biedt plaats aan ongeveer twintig tot 25 mensen. Aanmelden vooraf is daarom noodzakelijk. Want hoewel het menu een verrassing blijft, is één ding zeker: aan tafel is niemand alleen. (Bron: Eemland1)



