Zes boeren openen hun erf tijdens Amersfoortse Open Erfdag

Zes lokale voedselmakers openen zaterdag hun erf voor de Amersfoortse Open Erfdag. Bezoekers kunnen per fiets kennismaken met biologische landbouw, fruitteelt, een pluktuin en een zorgboerderij. De organisatie wil inwoners laten zien waar hun voedsel vandaan komt én waar producten uit de eigen omgeving te koop zijn.

De Open Erfdag is onderdeel van het project Lekker Lokaal van de Natuur- en Milieu Federatie Utrecht. Projectleider Alexander Daniël ziet dat veel consumenten wel degelijk meer lokaal willen kopen, maar niet altijd weten waar dat kan. „We zien bij inwoners vaak dat ze meer lokaal zouden willen kopen, maar dat het niet helemaal zichtbaar is waar dat allemaal kan.”

Zuidoosten

De fietsestafette voert langs verschillende bedrijven in het zuidoosten van Amersfoort en omgeving. Deelnemers zijn onder meer Boerderij Tussen de Hagen, Van Ginkel Fruitteler, Pluktuin Stoutenburg, Oogst van Eigen Erf, Zorgboerderij Blommendaal en boerderij De UierRuif. Er zijn onder meer zuivel, fruit, bloemen, ijs, kruiden en groenten te ontdekken. Een route langs alle boerenbedrijven is volgens Daniel niet direct een wekelijkse boodschappenoplossing. „We verwachten niet dat iedereen nu elke week zes boerderijen afgaat. Maar misschien fiets je wel naar die ene die je heel leuk vond, of maak je er af en toe een uitje van.”

Tegenstelling

Volgens Daniël heeft de dag ook een educatief doel. „Als consument krijg je de mogelijkheid om te kijken hoe je voedsel wordt geproduceerd en welke manier van voedsel produceren je fijn vindt.” Dat natuurorganisaties boerenbedrijven onder de aandacht brengen, lijkt op het eerste gezicht misschien opmerkelijk. Daniel ziet echter geen tegenstelling tussen landbouw en natuur. „Wij zien het helemaal niet als tegenstelling dat boeren en natuur of duurzaamheid niet samen kunnen gaan.”

De organisatie wil vooral boeren ondersteunen die stappen zetten richting natuurinclusieve landbouw. „Daar zal natuurlijk altijd voedsel geproduceerd moeten worden. De vraag is: hoe? Kan dat op een duurzame, natuurinclusieve manier? Wij geloven van wel.” De Open Erfdag begint zaterdag om 10.00 uur. Het startpunt is Boerderij Tussen de Hagen aan de Hessenweg 82 in Stoutenburg. (Bron: Nieuwsplein33/Eemland1)