Stroomnet onder druk: Bedrijfsleven wacht jaren op uitbreiding

0
40
stopcontact
stopcontact

De uitbreiding van het stroomnet loopt zeker vier jaar vertraging op, waardoor grootverbruikers tot minstens 2033 moeten wachten op een aansluiting. Ook in Eemland. Netbeheerder TenneT kondigde dit afgelopen week aan. Werkgeversvereniging VNO-NCW Midden is diep teleurgesteld over deze vertraging.

Groei en verduurzaming in gevaar
Heske Groenendaal, voorzitter van VNO-NCW Midden, benadrukt de ernstige gevolgen: “Heel veel bedrijven kunnen niet groeien omdat machines op elektriciteit draaien en verduurzaming vraagt ook veel elektriciteit.” De kans dat verduurzaming vertraging oploopt, is dan ook heel groot. De problemen treffen niet alleen bedrijven in Eemland maar ook in de hele provincie Utrecht, Gelderland en Flevoland. Wie de aansluiting wil verzwaren, komt op lange wachtlijsten te staan. “Nieuwe bedrijfsterreinen krijgen waarschijnlijk geen aansluiting, waardoor ze op zoek moeten naar dure alternatieve oplossingen. Financieel kan dit bedrijven veel geld kosten, door boetes of verantwoordelijkheid voor netstoringen.”

Regie
Het probleem van de capaciteit is al langer bekend, stelt Groenendaal. Ze bekritiseert de Nederlandse ‘poldercultuur’: “We blijven heel lang praten terwijl we eigenlijk in de actie moeten. Wij willen graag zien dat de provincie hier regie inneemt. Dit kan via een versnelde procedure, waarbij de provincie versneld de beste locatie vaststelt, rekening houdend met omgeving en milieu. Zo kan TenneT al over een jaar beginnen met bouwen in plaats van over vier jaar.”

Energiehubs bieden perspectief
Om de vertraging op te vangen, zijn alternatieven zoals energiehubs cruciaal. Groenendaal legt uit: “Je gaat met elkaar het net delen. Nu heeft elk bedrijf een individuele aansluiting, maar je kunt met je buren gaan delen waardoor je meer energie over diezelfde kabel kunt sturen.” Daarnaast kunnen bedrijven met zonnepanelen en batterijen energie opslaan en gebruiken wanneer nodig. “We moeten een beetje flexibel zijn en meer met elkaar doen,” concludeert Groenendaal. “VNO-NCW Midden steekt de komende tijd alle energie in het aandringen op snelle, praktische oplossingen.” (Bron: Eemland1, tekst en beeld: Arjan Klaver)