Openbaar toilet, Bachschool en hangjongeren in Soester slotdebat

0
microfoon
microfoon
Aan het debat namen deel: D66 (Lenneke Welschen), BBS (Johan Baks), CDA (Gusta Willems), ChristenUnie (Margriet Walraven), POS (Gerben Stormbroek), GGS (Annemarieke Weith-Plomp), GroenLinks/PvdA (Osman Suna), Soest2002 (Hans Boks), VVD (met de jarige Anne Sterrenberg), Volt (Marijke Lenaerts), Partij voor de Dieren (Janet van Rooden) en FVD (Menno Dieters).

Tijdens het slotdebat in Soest dat afgelopen zaterdag plaatsvond, gingen twaalf lijsttrekkers met elkaar in discussie over de toekomst van het dorp. Insprekers brachten verschillende lokale kwesties onder de aandacht.

1) Leegstand en parkeren
Stephan Hilhorst, voorzitter van de Soester ondernemersvereniging Van Weedestraat, sprak als eerste in, namens de winkeliers. Hij vroeg de partijen wat zij willen doen om lokaal winkelen te stimuleren.

Meerdere partijen wezen op de problemen rond leegstand en parkeerproblematiek. Volgens Hilhorst zijn er momenteel zo’n 200 parkeerplaatsen te weinig.

GroenLinks/PvdA pleitte voor een autoluw winkelcentrum met parkeergelegenheid eromheen, zodat het gebied aantrekkelijker wordt om te verblijven. Ook wil de partij een winkelmanager aanstellen. De VVD wil juist geen parkeerplaatsen schrappen. Volgens de partij moeten bezoekers het centrum snel en dichtbij kunnen bereiken. De Partij voor de Dieren ziet juist meer ruimte voor fietsers en voetgangers, waardoor minder parkeerplaatsen nodig zouden zijn. Soest2002 vindt dat de gemeente zich minder moet bemoeien met plannen van winkeliers. “Laat ondernemers zelf met ideeën komen en zorg dat regels dat niet blokkeren,” aldus de partij.

Extra aangestipt werd de komst van een openbaar toilet in de Van Weedestraat. Hilhorst benadrukte dat in Soest naar schatting 4.000 mensen met blaasproblemen leven. Hoewel er vorig jaar een motie werd aangenomen om een toilet te onderzoeken, ligt de uitvoering volgens hem nog stil.

Verschillende partijen steunen het idee. POS vindt dat de investering van ongeveer een ton mogelijk moet zijn. GroenLinks/PvdA riep op om niet te wachten op landelijke financiering: “Laten we het gewoon regelen en het geld vinden we later wel.” FVD stelde dat het toilet er eigenlijk al jaren had moeten zijn.

GGS vindt dat er niet alleen in de Van Weedestraat, maar ook in andere winkelcentra in Soest en Soesterberg openbare toiletten moeten komen.

De VVD bleef terughoudend. Volgens de partij zijn gemeentelijke reserves bedoeld voor eenmalige uitgaven, terwijl een openbaar toilet ook structurele onderhoudskosten met zich meebrengt. Daarnaast vindt de VVD dat ondernemers zelf een rol moeten spelen in de realisatie.Hilhorst opperde dat overgebleven coronagelden die eerder in de algemene reserve zijn gestort, gebruikt zouden kunnen worden voor het project. Daarmee zou volgens hem een lang gekoesterde wens van winkeliers en bezoekers alsnog gerealiseerd kunnen worden.

2) Oude Tempel
Insprekers Marga van der Ham en Rob de Kuijer uit Soesterberg vroegen tijdens het debat aandacht voor het behoud van Oude Tempel een dossier dat al bijna twintig jaar speelt. In de plannen van Hart voor de Heuvelrug moet het bos plaatsmaken voor woningbouw. Volgens de insprekers heeft het honderd jaar oude bos grote cultuurhistorische waarde, leven er dertien beschermde diersoorten en vervult het een belangrijke functie als koele ontmoetingsplek in de zomer. Lijsttrekkers van onder meer CDA en VVD hielden echter vast aan het bestaande plan. “Er is hier ooit bijna unaniem voor besloten,” stelde CDA-lijsttrekker Willems. GroenLinks/PvdA wees erop dat tegenstanders al winst hebben geboekt doordat er extra natuur is gerealiseerd in het gebied. De Partij voor de Dieren pleitte juist voor meer natuurbehoud, terwijl FvD opperde dat woningbouw ook mogelijk is op het terrein van het azc als dat verdwijnt.

3) Hoogspanningsstation Stadhouderslaan
Bewoonster Jacky Verminnen sprak namens bewoners van de Stadhouderslaan in Soest over de geplande komst van een hoogspanningsstation in hun buurt. Zij vroeg partijen hoe zij aankijken tegen ‘zware industrie’ in een woonwijk, maar daarop wilden de meeste partijen niet direct ingaan. ChristenUnie en BBS/SGP uitten wel hun verbazing dat de gemeente voor deze locatie heeft gekozen, terwijl volgens onderzoek van Stedin een plek in de polder geschikter zou zijn. Veel partijen benadrukten dat het om een voorlopig besluit gaat en dat eerst nader onderzoek naar de veiligheid voor omwonenden moet worden afgewacht. “Als die in het geding is, stemmen we er zeker niet voor,” klonk het bij meerdere partijen. Volt en Soest2002 vinden ten slotte dat de communicatie met bewoners beter moet.

4) Woningbouw Stadhouderslaan
De plannen voor woningbouw in de weilanden aan de twee weerszijden van de Stadhouderslaan waren ook onderwerp van debat. Arent Jan Hesselink sprak in namens de bewoners daar. ,,Mijn eigen kinderen staan ook te springen om een huis in Soest. Maar hier? We zijn bang voor overbelaste wegen met gevaar tot gevolg voor jonge kinderen en ouderen.” Daarnaast noemt hij het vernietigende rapport van het Waterschap over het gebied. Het is een nat kwelgebied met een hoge grondwaterstand, waardoor er risico is op structurele wateroverlast en de gevolgen daarvan. ,,Er moet nog een haalbaarheidsonderzoek komen. Bovendien moet de provincie Utrecht nog groen licht geven, want het is officieel nog buitengebied. Er wordt mooie sier gemaakt met deze plannen, maar zijn we onze tijd niet aan het verdoen met debatteren over deze locatie?”, vraagt hij zich hardop af. De partijen zijn verdeeld hierover. GroenLinks/PvdA vraagt iedereen zich te verdiepen in het perspectief van de woningzoekenden en wijst onder meer op de voorzieningen die dan om de hoek liggen voor eventuele nieuwe bewoners. Boks van Soest 2002 stelde voor tijdens het wachten op de Provincie en de haalbaarheidsonderzoeken te blijven nadenken over alternatieve locaties. D66 en BB/SGP zijn tegen net als een aantal andere partijen. Ze vinden een locatie als achter de Schans in de polder veel logischer.

5) Bachschool
Inspreekster Irene Prekpalaj-Van Baaren deed het stof flink opwaaien als pleitbezorger voor de Bachschool in de oude muziekschool op het Kerkplein in Soest. Ze memoreerde onder andere aan het feit dat 2216 mensen hun handtekeningen indienden voor behoud van de Bachschool, maar dat deze instelling er inmiddels toch uit ‘verdreven’ is en opereert in de Open Hof als tijdelijke locatie. ,,Waarom heeft u niet naar ons geluisterd? Laten we in Soest laten zien dat we muziekonderwijs belangrijk vinden voor onze kinderen. Wat is nu jullie plan voor het muziekonderwijs in Soest?” Ze had gehoopt duidelijk te kunnen maken voor alle toehoorders op welke partij ze moeten stemmen, als ze de Bachschool een warm hart toedragen. Maar doordat ze het te persoonlijk maakte, werd ze bruusk afgekapt door GroenLinks/PvdA en moest ze, waarschijnlijk onbevredigd, de aftocht blazen. De meeste partijen lieten neutraal weten blij te zijn dat er een plek gevonden is voor de Bachschool, ook al is het tijdelijk, en mee te willen blijven denken omdat ze muziekonderwijs in alle vormen die er zijn, belangrijk vinden.

6) Ontgroenen
Als laatst kwam Emrys Brokking aan het woord, vertegenwoordiger van de Jongerenraad, die sinds oktober vorig jaar actief is. Hoewel de raad van mening is dat het advies van jongeren belangrijk is, kwam hij er bekaaid vanaf met nog maar een klein kwartier op de klok. Hij pleitte voor buurthuizen en ontmoetingsplekken: “Zijn hangjongeren een probleem in Soest? En wat is dan de oplossing?” De meeste partijen zien hangjongeren niet als groot probleem en pleiten vooral voor activiteiten en ontmoetingsplekken, zoals CU: “Zodat er geen verveling hoeft plaats te vinden.” Ook hield hij de leiders van de lokale partijen nog de demografische ontgroening van Soest voor, het feit dat veel jongeren uit Soest wegtrekken en niet meer terugkomen. (Bron: Eemland1)