Amersfoortse Rio maakt Molukse podcast: ‘We vertellen wie we zijn’

0
Rio Lekatompessy benadrukt dat de Molukse gemeenschap in Nederland vaak onterecht weinig aandacht krijgt.

Wat begon als een spontane ingeving, groeide uit tot een geliefde podcast in de Molukse gemeenschap. Met Molukse Takkie brengt Rio Lekatompessy (35) verhalen, tradities en identiteit van Molukkers in Nederland tot leven. “Er waren wel podcasts over het koloniale verleden,” vertelt ze, “maar niet over wie wij nú zijn.”

De podcast maakt ze samen met een team uit Utrecht, Culemborg en Amersfoort. Het is volgens Rio een warme ontmoetingsplek voor Molukse stemmen van vandaag. “We nodigen onze gasten niet alleen uit voor een gesprek, maar ook voor een maaltijd. Eerst samen eten, dan pas opnemen. Dat hoort bij onze cultuur. Eten verbindt, het verlaagt de drempel en zorgt voor vertrouwen.”

Eigentijds

De podcast richt zich op de jongere Molukse generaties, mensen van de derde en vierde generatie die in Nederland zijn geboren. “We wilden iets maken waar jongeren van 18 tot 35 zich in herkennen. Iets eigentijds, dat ook toegankelijk is voor niet-Molukse luisteraars. De naam Molukse Takkieverwijst naar ‘praatje’, een luchtige manier om gesprekken te voeren over serieuze onderwerpen als identiteit, cultuur en toekomst.”

Eigen verhaal

De gasten variëren van kunstenaars en advocaten tot activisten. Rio: “Iedereen brengt zijn eigen verhaal mee. We praten over waar mensen vandaan komen, maar ook over waar ze naartoe gaan. Elke keer herken je wel een stukje van jezelf in die verhalen.”

Een warm bad

De sfeer bij de opnames is typisch Moluks: warm, gastvrij en met veel humor. Rio’s ouders koken tegenwoordig voor de gasten. “Dat gezamenlijke eten zorgt voor een gevoel van familie. Het maakt het gesprek eerlijker en opener. En er wordt vooral ook veel gelachen.”

Die openheid is ook wat luisteraars aanspreekt. De reacties uit de gemeenschap zijn overweldigend positief. “We worden echt gedragen door de gemeenschap. Als iemand niet weet wat Moluks zijn is, dan sturen mensen onze podcast door. Dat is natuurlijk ontzettend gaaf.”

Meer dan geschiedenis

Rio benadrukt dat de Molukse gemeenschap in Nederland vaak onterecht weinig aandacht krijgt. “We zijn met ongeveer honderdduizend mensen, een kleine minderheid. Onze geschiedenis is lang weggestopt. Veel Nederlanders weten eigenlijk niet goed wie wij zijn of waarom we hier zijn. Daarom vind ik het belangrijk om te laten zien: wij zijn Molukkers, en we zijn divers in taal, religie en traditie.”

Na vier seizoenen is Rio nog lang niet klaar met de podcast. “Ik hoop in de toekomst ook afleveringen te maken met mensen op de Molukken zelf, om de band met onze roots te versterken. Want je kunt pas echt vooruit als je weet waar je vandaan komt.” (Bron: RTV Utrecht)